Gustav Klimt, artysta pełen sprzeczności

Gustav Klimt był wybitnym austriackim malarzem i grafikiem, na którego wówczas kontrowersyjne obrazy i rysunki wpływ miała jego niewątpliwa fascynacja kobietami. Nawet dziś niektóre z jego prac wydają się nieco zbyt śmiałe.

Dzieciństwo i młodość Gustava Klimta

Gustav Klimt urodził się 14 lipca 1862 w Baumgarten, ubogiej dzielnicy na przedmieściach Wiednia. Był drugim z siedmiorga dzieci grawera Ernsta Klimta. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej życie rodzinne Gustava układało się harmonijnie. Dzięki uzyskanemu stypendium, a także dzięki pomocy rodziny, uzdolniony młody Gustav rozpoczął naukę w Szkole Rzemiosła Artystycznego, późniejszej Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej. Po ukończeniu szkoły artystycznej, Gustav Klimt rozpoczął karierę jako malarz-dekorator. Wraz ze swoim bratem Ernstem i Franzem Matschem należał do licznego grona artystów, którzy w epoce przemysłowej swą sztuką tchnęli życie w nowo powstałe majestatyczne budowle na słynnej wiedeńskiej Ringstraße. W tym okresie twórczości artysta zdobił klatki schodowe Teatru Zamkowego i Muzeum Historii Sztuk Pięknych.

Rozwój artystyczny Gustava Klimta

Choć miał klasyczne artystyczne wykształcenie, zerwał z obowiązującymi w sztuce kanonami akademickimi. Klimt poszukiwał w nowym stylu oderwania od konwencji, a dzieło sztuki traktował jako kategorię czysto estetyczną. Stopniowo odchodził od przedstawiania historii w swoich obrazach, a jego sztuka stawała się co raz bardziej symboliczna. Poszukując własnego języka artystycznego, operował linią i dekoracyjnością kreując duchowe klimaty zdominowane przez mroczne uczucia i pełne nadziei senne marzenia. Tak narodził się modernizm, a Gustav Klimt, jako jego wiedeński przedstawiciel, wywarł olbrzymi wpływ na sztukę XX wieku.

Od Fryzu Beethovena, powstałego z okazji wystawy zorganizowanej na cześć Ludwiga van Beethovena podczas XIV wystawy Secesji w 1902, rozpoczyna się nowy w etap w działalności artystycznej Gustava Klimta zwany „złotym okresem”. Charakteryzująca go dominacja ornamentyki i intensywne posługiwanie się złotem znajdują ukoronowanie w jego najsłynniejszym obrazie powstałym w latach 1907/1908 . Pocałunek, bo o nim mowa, przedstawia parę kochanków w czułych objęciach. Obraz został namalowany farbami olejnymi na płótnie o wymiarach 180×180 cm. Badacze sztuki utrzymują, że na obrazie jest sam Gustav Klimt i jego towarzyszka życia Emilie Flöge. Dowodem na potwierdzenie tej tezy mają być szkice głowy kobiety z Pocałunku podpisane imieniem Emilie. Z kolei flagowym dziełem z kobiecych portretów autorstwa Klimta jest Złota Adela. Portret Adeli Bloch-Bauer od kilku lat jest jednym z najdroższych obrazów świata.

W 1897 Klimt założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesja. Jako prezes stowarzyszenia w jednej chwili stał się wiodącą postacią wśród tzw. secesjonistów dążących do odnowy w sztuce. Pawilon Secesji na wiedeńskim Placu Karola stał się budynkiem wystawowym nowego ruchu. Był to czas wielkich skandali artystycznych. Jego punkt kulminacyjny nastąpił w 1900. Wtedy to Klimt ukończył obrazy przedstawiające alegorie wydziałów Uniwersytetu Wiedeńskiego, które wywołały sprzeciw zarówno władz uczelni, jak i części wykładowców. W piśmie protestacyjnym w sprawie alegorii wydziałów, namalowanych przez Klimta dla Uniwersytetu Wiedeńskiego, napisano: „Nie walczymy przeciwko nagiej, ani przeciwko wolnej sztuce, tylko przeciwko sztuce brzydkiej”. Jednakże, na wystawie światowej w Paryżu Klimt otrzymuje Grand Prix za obraz „Filozofia“, jeden z cyklu alegorii wydziałów. Od tej chwili cieszy się sławą na skalę europejską.

Życie prywatne Gustava Klimta

Klimt przez całe życie mieszkał z matką i nigdy się nie ożenił. Mimo tego, że nie wyróżniał się urodą, fascynował kobiety, które przyciągała siła jego talentu, sławy i magnetycznej osobowości. Choć, jak sam mówił, bał się miłości, słynął z wielu kochanek. Cały Wiedeń plotkował o nagich modelkach w jego pracowni oraz o licznych romansach malarza zarówno z nimi, jak i z zamożnymi klientkami zamawiającymi u niego portrety. Podobno miał nawet 14-ścioro dzieci. W Emilii Flöge, właścicielce salonu mody odnalazł przyjaciółkę na całe życie. Często natchnienie znajdował nad jeziorem Attersee, w rodzinnych stronach swojej ukochanej Emilii, której portret namalował w 1902 roku.

Gustav Klimt nigdy nie mówił o sobie, zawsze odsyłał do swoich dzieł. „Nie wykonałem żadnego autoportretu. Nie interesuję się własną osobą jako przedmiotem malarstwa, bardziej ciekawią mnie inni ludzie, zwłaszcza płci żeńskiej”, twierdził Gustav Klimt. Pomimo odniesionego sukcesu, w życiu towarzyskich przez całe czas czuł się niepewnie. Paradował w niebieskim kitlu malarskim z potarganymi włosami i mówił dialektem, jakim mówiła jego rodzina. Mimo zaszczytów ze strony rodziny cesarskiej był ignorowany przez arystokrację. Był malarzem rozwijającej się klasy mieszczańskiej, której przedstawicielki najczęściej portretował w swoich wizerunkach kobiet. Zdobył również licznych żydowskich mecenasów, otwartych na nowe kierunki w sztuce.

Po trzech dekadach intensywnej pracy, obfitujących zarówno w sukcesy, jak i porażki, Klimt doznaje udaru, w wyniku którego umiera dnia 6 lutego 1918. Miał wtedy niespełna 56 lat.

Porcelana Goebel – kolekcja Gustav Klimt

Kolekcja z reprodukcjami obrazów Gustava Klimta to najbardziej rozbudowana kolekcja w ofercie marki Goebel. Część produktów stanowią duże elementy wystroju wnętrz, takie jak lampy, wazony i zegary, zarówno porcelanowe, jak i szklane, obrazy oraz talerze dekoracyjne. Ponadto, dziełami Klimta pokryty jest szeroki asortyment filiżanek i kubków. Kolekcja obfituje też w przedmioty osobiste, takie jak lusterka, pojemniki, etui oraz breloki, a nawet naszyjniki. Znajdziemy w niej również wiele drobiazgów idealnych na niezobowiązujący prezent, np. puszki lub skarbonki. Wszystkie te przedmioty są ozdobione najbardziej znanymi dziełami Gustava Klimta, takim jak Pocałunek, Drzewo Życia, Adele Bloch-Bauer, Judith, Muzyka, itd. Marka Goebel zadbała o najwyższą jakość oferowanych produktów, co czyni z nich idealny pomysł na prezent na każda okazję.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ KOLEKCJI GOEBEL GUSTAV KLIMT

Szukasz innych produktów? Sprawdź w katalogach Goebel i skontaktuj się z nami. Sprowadzimy je dla Ciebie.

Marki z historią

Produkty z duszą

Życzliwa obsługa

Pozytywne opinie

Potrzebujesz pomocy?

+48 726 314 110   /   +48 607 083 302   /   sklep@frasco.pl

Zapytaj o dostępność produktu

    facebook instagram pinterest