Hokusai i jego najbardziej znane dzieło Wielka fala w Kanagawie 

Wielka fala w Kanagawie to jeden z najbardziej rozpoznawanych i lubianych japońskich drzeworytów. Jego reprodukcje zdobią ubrania, torby i wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że jest to jedynie część cyklu zatytułowanego Trzydzieści sześć widoków góry Fuji, autorstwa wybitnego japońskiego drzeworytnika Katsushika Hokusai.

Hokusai i jego życie

Hokusai Katsushika (1760-1849), znany głównie jako Hokusai był jednym z najwybitniejszych i najpłodniejszych japońskich malarzy i twórców barwnych drzeworytów w stylu ukiyo-e.

Używał co najmniej trzydziestu pseudonimów podpisując swoje dzieła, m.in. Shunrō, Sōri, Taito, Manji. Urodził się i zamarł w Tokio, wówczas nazywanym Edo. Było to tętniące życiem i nowymi trendami kulturowymi miasto. Hokusai w wieku lat piętnastu rozpoczął naukę sztuki wykonywania drzeworytów, a jego pierwszy, sygnowany drzeworyt powstał, gdy miał lat dziewiętnaście. Później przez całe lata zajmował się ilustrowaniem książek i malowaniem portretów aktorów teatru kabuki.

W kolejnych latach tworzył także egoyomi, czyli drzeworyty, których tematyka powiązana była z kalendarzem, a także surimono, będące rodzajem drzeworytu, prawdopodobnie wywodzącego się z egoyomi, wykonywanego na zamówienie w niewielkiej liczbie kopii, zwykle z droższych materiałów. W roku 1812 udał się do Nagoi, gdzie żył i tworzył przez 24 lata. Następnie wrócił do Edo. W tym samym czasie Japonię nękał kryzys, który także i jemu dał się we znaki. Bieda zmusiła go do sprzedawania obrazów na ulicy swojego rodzinnego miasta, a w pożar, jaki w 1839 roku strawił Edo, pozbawił go dachu nad głową oraz wielu skończonych już prac. W późniejszych latach Hokusai odbył jeszcze kilka podróży. Słynął z częstego przemieszczania się. Sławę zdobył stosunkowo późno, bo dopiero po czterdziestce. Nieustannie się rozwijając i tworząc, Hokusai dożył osiemdziesięciu ośmiu lat. Pochowano go w świątyni Seikyōji, w jego rodzinnym mieście – Edo.

Hokusai i jego twórczość

Uczył się w pracowni Shunshō. Zasłynął jako niezwykle płodny artysta, świetny rysownik, pejzażysta, ilustrator i karykaturzysta. Wykonał dosłownie dziesiątki tysięcy rysunków i obrazów o różnej tematyce, a swoją niewiarygodną aktywność zachował aż do śmierci. Hokusai sam siebie określił mianem „starca opętanego malarstwem”. Powiedział kiedyś „Gdyby niebiosa podarowały mi jeszcze dziesięć lat […]. Gdyby niebiosa podarowały mi chociaż pięć dodatkowych lat życia, zostałbym prawdziwym artystą!”

Wzorował się na różnych kierunkach malarstwa japońskiego i chińskiego oraz malarstwie zachodnim. Z właściwą sobie niespożytą energią i zapałem stworzył własny, pełen inwencji styl. Zręcznie stosował zaskakujące i przyciągające uwagę rozwiązania. W swych obrazach zaludnionych najczęściej mnóstwem postaci, odtwarzał ówczesną Japonię. Co więcej pejzaże Hokusai cechuje doskonała kompozycja i wyczucie proporcji, oraz empatyczny, ludzki stosunek do malowanych postaci, często przedstawicieli niższych warstw społeczeństwa.

Jego dzieła wywarły głęboki wpływ na impresjonistów europejskich takich jak Claude Monet i innych. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl drzeworytów ukiyo-e pt. 36 widoków na górę Fudżi, który powstał w latach 1826-1833 w okresie Taito. Składa się on tak naprawdę z 46 grafik (10 zostało dodanych później). Oprócz obrazów i rysunków, stworzył ilustracje do ponad 500 książek, z których część sam napisał.

Hokusai jest artystą po dziś dzień cenionym zarówno w Japonii, jak i na Zachodzie. Uważa się go także za prekursora japońskiego komiksu manga. Jego dzieła są dobrym przykładem na to, jak Japonia, czerpiąc z różnych kultur i zachowując przy tym swój niepowtarzalny charakter, sama staje się inspiracją.

Frasco i Hokusai

Według nas Hokusai w pełni zasługuje na miano prawdziwego artysty. Jego najbardziej znana praca Wielka fala w Kanagawie zainspirowała markę Goebel do stworzenia kolekcji przedmiotów użytkowych, elementów wystroju wnętrz, a nawet biżuterii. W ofercie Frasco znajdziecie dzieło Hokusai naniesione na porcelanowe filiżanki do kawy i porcelanowe kubki, którymi będziecie mogli cieszyć się każdego dnia pijąc kawę lub herbatę. Od święta polecamy kieliszki do wina. Ponadto, możecie ożywić swoje wnętrza kolekcją wazonów, lamp, zegarów lub obrazów z porcelany, bądź szkła. Znajdzie się również coś z przedmiotów osobistych, np. przepiękne i oryginalne naszyjniki porcelanowe, parasole lub portmonetki. Sprawdźcie sami na naszej stronie!

Źródło: https://japonia-online.pl/article/73

https://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/wystawy-czasowe/502-hokusai

Marki z historią

Produkty z duszą

Życzliwa obsługa

Pozytywne opinie

Potrzebujesz pomocy?

+48 726 314 110   /   +48 607 083 302   /   sklep@frasco.pl

Zapytaj o dostępność produktu

    facebook instagram pinterest