Auguste Renoir – twórca radosnych obrazów

Renoir uchodził za twórcę radosnych obrazów. Octave Mirbeau powiedział o nim: „Renoir jest prawdopodobnie jedynym wielkim malarzem, który nigdy nie namalował smutnego obrazu”. Sam artysta przyznał „Dla mnie obraz musi być czymś przyjemnym, wesołym i ładnym, tak, ładnym! Jest dość przykrych rzeczy w życiu, abyśmy mieli jeszcze tworzyć więcej.”

Życie Pierre-Auguste Renoir

Auguste Renoir budził podziw jako artysta i jako człowiek pełen zdrowego rozsądku, żywej inteligencji, ponieważ zastanawiając się nad swoją twórczością, zastanawiał się również nad życiem.

Dzieciństwo i młodość

Pierre-Auguste Renoir był współtwórcą impresjonizmu, a przede wszystkim jednym z jego najwybitniejszych przedstawicieli. W ciągu swej kariery namalował około 6 tysięcy obrazów. Tworzył nawet wtedy, kiedy choroba zdeformowała mu dłonie. Auguste Renoir urodził się 25 lutego 1841 roku w Limoges we Francji, w rodzinie biednego krawca. Jako nastolatek rozpoczął pracę w fabryce porcelany, co bez wątpienia miało wpływ na kształtowanie jego warsztatu malarskiego. Jego pracodawca przekonany o talencie młodego Auguste’a namawiał go do podjęcia studiów malarskich.

Rozwój kariery

W roku 1861 August Renoir rozpoczął naukę w pracowni Glayre’a w Paryżu, aby przygotować się do egzaminu do szkoły artystycznej Ecole des Beaux-Arts. Egzamin zdał w 1862 roku i studiował tam do 1864.  Zawarł wówczas bardzo cenne znajomości wśród innych impresjonistów, takich jak Frédérica Bazille’go, Claude’a Moneta i Alfreda Sisley’a.

Pod koniec lat sześćdziesiątych Monet i Renoir mieszkali nawet razem w domu Bazille’a. Pracowali wspólnie w jego pracowni w dzień, natomiast wieczory najczęściej spędzali w kawiarni Guerbois, gdzie przesiadywała ówczesna artystyczna awangarda. Powstałe w tym okresie obrazy świadczą o wzajemnym oddziaływaniu obu artystów. Pod wpływem Moneta, z którym malował również w Argenteuil, Renoir wyraźnie rozjaśnił paletę. Pierwszy obraz Auguste Renoir przyjęto do Salonu Paryskiego w 1864 roku. W kolejnych latach nadal wystawiał tam swoje prace, ale jego obrazy przeszły w dużej mierze niezauważone przez następne dziesięć lat, głównie z powodu zaburzeń spowodowanych przez wojnę francusko-pruską.

Swój pierwszy artystyczny sukces odniósł w 1874 roku, na pierwszej wystawie impresjonistów, a później w Londynie w tym samym roku. Po 1877 nie brał udziału w kolejnych wystawach impresjonistów, natomiast wystawiał na Salonach. Zapraszany przez swoich bogatych klientów Renoir dużo podróżował w latach 1881-1882. Wyjechał do Włoch, Algierii i Hiszpanii. W 1907 osiadł na stałe na południu Francji.

Trudne chwile

Auguste Renoir od początku lat 90. XIX wieku zaczął zmagać się z reumatyzmem, który spowodował poważne deformacje jego dłoni. Pędzle przywiązywano mu bandażami do przegubów rąk. Pod koniec życia, kiedy był już częściowo sparaliżowany podjął próby rzeźbiarskie. Asystent Renoir’a miał wykonywać rzeźby według szkiców i poleceń artysty. Auguste Renoir malował do końca życia. Przed śmiercią w 1919, Renoir wyjechał do Luwru, aby zobaczyć swoje obrazy wiszące w muzeum obok dzieł wielkich mistrzów. Był bardzo płodnym artystą, a jego dzieła należą do jednych z najbardziej znanych obrazów w świecie sztuki. Zmarł w wieku 79 lat w śródziemnomorskiej miejscowości Cagnes-sur-Mer, gdzie dziś znajduje się muzeum jego imienia.

Twórczość Auguste Renoir

W obrazach Auguste Renoira widać wpływ wielkich osobowości artystycznych Tycjana, Velázqueza, czy też Rubensa. To właśnie ich dzieła oglądał w muzeach Madrytu, Drezna, Amsterdamu i Londynu. Pozostawał również pod wpływem malarstwa francuskiego XVIII w. Malował sceny, portrety, martwe natury, krajobrazy oraz akty, głównie kobiece, które cechuje większa zmysłowość niż u innych impresjonistów.

Kolorystyka i technika malowania Renoira ulegała zmianom w czasie. Kiedy malował z Monetem, jego barwy były jaśniejsze i bardziej świetliste. W palecie, którą stosował było wiele błękitu, a pociągnięcia pędzla były swobodniejsze. W okresie gdy wystawiał na Salonach, obrazy były bardziej wyważone kolorystycznie i fakturalnie. Późne lata jego twórczości zdominowały barwy ciepłe, z przewagą różów i akcentami czerwieni. Zajmował się także litografią, a pod koniec życia — również rzeźbą.

Kolekcja Goebel

Wśród nowości wprowadzonych przez markę Goebel znajdziecie filiżanki i kubki ozdobione obrazem Renoir’a „Wiosenny bukiet”. Poza tym, to piękne dzieło podziwiać możecie również na przedmiotach użytku osobistego. Innymi słowy, możecie zmieścić wielka sztukę w małej damskiej torebce. Sprawdźcie sami na naszej stronie.

Źródła:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/992293,Auguste-Renoir-–-impresjonista-az-do-smierci

https://opolnocywparyzu.pl/auguste-renoir/

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Renoir-Auguste;3967110.html

http://www.renoir.fineart24.pl/o-artyscie/

Marki z historią

Produkty z duszą

Życzliwa obsługa

Pozytywne opinie

Potrzebujesz pomocy?

+48 726 314 110   /   +48 607 083 302   /   sklep@frasco.pl

Zapytaj o dostępność produktu

    facebook instagram pinterest