Alfons Mucha, artysta nieśmiertelny i ponadczasowy

Alfons Mucha był wybitnym, czeskim ilustratorem, utalentowanym malarzem, projektantem biżuterii, a także rzeźbiarzem. Jego piękne, nieśmiertelne i ponadczasowe dzieła są rozpoznawalne na całym świecie. Reprodukcje obrazów Muchy cieszą się niegasnącym powodzeniem i nieustająco trafiają w nasze gusta. W naszym sklepie znajdziecie ofertę fabryki porcelany Goebel, która dzieła mistrza nanosi na porcelanę i szkło. Kim był Alfons Mucha i jak rozwijała się jego kariera?

Dzieciństwo Alfonsa Muchy

Alphonse Mucha portretAlfons Maria Mucha przyszedł na świat na południu Moraw, w Ivančicach, latem 1860 roku. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztuką. Chętnie rysował i nie miały dla niego znaczenia ani narzędzia, ani rodzaj powierzchni. Niestety jego brak zainteresowania nauką poskutkował wyrzuceniem ze szkoły, a następnie odrzuceniem na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. Mimo przeciwności losu i niechęci rodziców, pracował ciężko i dążył do rozwoju kariery artystycznej. W wieku 19 lat otrzymał pierwszą pracę – twórcy scenografii w wiedeńskim teatrze. W kolejnych latach podejmował się różnorodnych zajęć wiedząc, że najdrobniejsza nawet praca przybliżała go do celu.

Znaczące wydarzenia w karierze Alfonsa Muchy

Alfons Mucha głęboko wierzył w przeznaczenie i mawiał, że największy wpływ na jego los miały trzy wydarzenia.   Pierwszym było spotkanie artysty Johanna Umlaufa, które pozwoliło mu uwierzyć, że w przyszłości on również ma szansę stać się cenionym artystą.

Kolejnym było poznanie hrabiego Khuen-Belassim, który został mecenasem Muchy i opłacał jego naukę za granicą. Akademię Sztuk Pięknych w Monachium ukończył w oszałamiającym tempie. Jego praca egzaminacyjna była tak dobra, że przyjęto go od razu na trzeci rok studiów. W Paryżu, gdzie kontynuował naukę na Académie Julian również bardzo dobrze sobie radził wygrywając akademickie konkursy. Dwa lata później mecenas Muchy, hrabia Khuen-Belassi, przestał wspierać go finansowo. Z dnia na dzień Alfons Mucha dołączył do grona ubogich paryskich artystów. Na początku zarabiał niewiele jako ilustrator książek dla dzieci, tygodników itp.  Jednak powoli, dzięki wytrwałej pracy, jego pozycja na rynku sztuki wzrosła i ugruntowywała się. Zamieszkanie bliżej akademii spowodowało, że Alfons Mucha znalazł się w centrum artystycznego świata. W tym właśnie okresie poznał wielu wybitnych artystów.

Trzecim istotnym w życiu Muchy wydarzeniem było stworzenie w roku 1894 afiszu dla słynnej aktorki Sarah Bernhardt do jej nowej sztuki „Gismonda”. Zachwycona plakatem aktorka podpisała z artystą sześcioletni kontrakt, który stał się jego przepustką do światowej sławy. W tym okresie w Paryżu zorganizowano również dwie indywidualne wystawy dzieł Alfonsa, a w 1900 r. wziął udział w paryskiej wystawie światowej. Okres między 1893 a 1903 rokiem to czas, kiedy powstały najważniejsze dzieła artysty. Powoli rodził się słynny „le style Mucha”.

Z Ameryki do Czech

W 1904 roku, sławny już w Europie artysta wyruszył na podbój Ameryki, która również okazała się dla niego przychylna. W roku 1906 Alfons Mucha ożenił się z młodą Czeszką. Marie Chytilovà, która zgłosiła się do jego pracowni na lekcje rysunku, pozostała w jego życiu na zawsze. Artysta sam zaprojektował pierścionek zaręczynowy. Po kilkunastu latach Mucha wraz z żoną i córką Jaroslavą przenieśli się do Czech, gdzie na świat przyszedł ich syn, Jiři.

Alfonse Mucha z żonąOgromnym marzeniem Muchy było stworzenie Epopei słowiańskiej (1912-1926). Był to cykl 20 monumentalnych płócien przedstawiających historię Słowian, głównie Czech. Choć miał to być dowód silnych więzi łączących artystę z jego ukochaną ojczyzną, dzieło nie zostało zbyt dobrze przyjęte przez rodaków, bowiem postrzegali oni Muchę bardziej jako Francuza niż Czecha.

Kiedy w 1939 r. armia hitlerowska wkroczyła na teren Czechosłowacji, 79-letni już wówczas artysta, który wiele zdziałał dla społeczności żydowskiej w Pradze, był przesłuchiwany przez Gestapo. Zmarł 15 lipca tego roku. Na pogrzeb, mimo zakazu niemieckich władz, przyszły setki tysięcy osób.

„Le style Mucha”, czyli styl Alfonsa Muchy

świecznik szklany dekorowany Wiosna Alfonse Mucha Goebel

Styl Muchy, „le style Mucha”, powstawał na drodze ewolucji z tworzonych na zlecenie ilustracji do książek, kalendarzy, różnych czasopism. Jego cechami charakterystycznymi są piękne, wystylizowane postacie kobiet, często otoczone kwiatami, arabeskami i różnymi symbolami. To rozpoznawalna miękka, płynna linia, ciepłe kolory, mistrzowskie połączenie motywów bizantyjskich ze współczesnymi. Jego przepiękne ilustracje zdobiły plakaty firmowe, pocztówki, broszury oraz np. blaszane pudełka z ciastkami. Alfons Mucha był wszędzie. Ten niezwykły artysta był znanym niemal na całym świecie ilustratorem – i pozostaje nim do dziś. Odniósł prawdziwie komercyjny sukces. Jego prace, a więc i sam artysta, są nieśmiertelne – piękne, ponadczasowe i rozpoznawalne przez wszystkich.

Sklep Goebel – kolekcja Alfonsa Muchy

Wśród produktów marki Goebel możemy aktualnie podziwiać głównie motywy z serii Cztery Pory Roku naniesione na szklane wazony i świeczniki oraz filiżanki do kawy i kubki porcelanowe. Paniom z pewnościom spodobają się osobiste drobiazgi, takie jak lusterko kompaktowe, naszyjnik porcelanowy, etui na okulary, czy też torebka damska lub portfel z eko-skóry. Wszystkie one prezentują się zjawiskowo ozdobione dziełami Alfonsa Muchy. Jeśli chcielibyście, aby dzieło czeskiego artysty ozdobiło Wasza ścianę, nic trudnego! Możecie nabyć oryginalny obraz na porcelanie lub zegar szklany  – efekt murowany!

Sprawdź naszą ofertę kolekcji Alfons Mucha marki Goebel

Marki z historią

Produkty z duszą

Życzliwa obsługa

Pozytywne opinie

Potrzebujesz pomocy?

+48 726 314 110   /   +48 607 083 302   /   sklep@frasco.pl

Zapytaj o dostępność produktu

    facebook instagram pinterest